Każdy powinien dążyć do spełniania swoich marzeń o własnym domu. Ludzie, którzy mieszkają w ciasnych mieszkaniach na blokach albo mieszkają z swoimi rodzinami, często marzą o usamodzielnieniu się i wybudowaniu własnego domu. Taki dom daje poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, jest miejscem zapewniającym prywatność. Jednak wybudowanie domu to bardzo duża inwestycja i obciążenie finansowe. Przez to też, ludzie szukają różnych rozwiązań, które pomogą im zdobyć pieniądze na sfinansowanie budowy domu.
Oferta banku
Jednym ze źródeł sfinansowania budowy domu, może być pomoc banku. Banki mają bardzo szeroką i różnorodną ofertę kredytową, dzięki której można łatwo uzyskać środki na wybudowanie własnego domu i na różne koszty z tym związane. W ofercie są także różne kredyty, które są oferowane stricte na wybudowanie domu albo na jego zakup. Jest to między innymi kredyt mieszkaniowy oraz kredyt hipoteczny. Te dwie propozycje są przeznaczone dla osób, które chcą kupić nieruchomość w postaci domu lub mieszkania albo też chcą wybudować dom. W przypadku budowy domu, kredyt tego typu jest wydzielany w postaci transowej, co oznacza, że poszczególne kwoty będą wydzielane przez bank etapami, by klient mógł spokojnie opłacać poszczególne etapy budowy domu, na przykład wykopanie dziury i zalanie fundamentów, wybudowanie piętra, położenie dachu, wykończenie domu itp.
To na jaki kredyt można liczyć, zależy od wielkości nieruchomości. Czym większy dom, tym więcej pieniędzy potrzeba na jego budowę. Warto też sprawdzić kalkulator kredytowy, by przekonać się ile nas wyjdzie rata kredytu przy danej liczbie rat.
Kredyt hipoteczny
Nie każdy wie na czym dokładnie polega kredyt hipoteczny i czym się różni od kredytu mieszkaniowego. Kredyt mieszkaniowy uzyskuje się na zakup mieszkania albo domu. Spłaca się go w stałych, co miesięcznych ratach. Jeśli zaś chodzi o hipoteczny, to ten kredyt również otrzymuje się na zakup domu lub mieszkania, ewentualnie na sfinalizowanie budowy domu, ale w tym wypadku jest jeden kruczek, który jest niezwykle istotny. Mianowicie jeśli klient nie będzie spłacał swojego zadłużenia w terminie, będzie się notorycznie spóźniał w płaceniu co miesięcznych rat albo całkowicie zaniecha płacenia tych rat, wtedy bank może zająć jego nieruchomość. Dlatego też tego typu zobowiązania finansowe są nazywane kredytami hipotecznymi, bo są zawierane pod hipotekę domu czy mieszkania, co jest zabezpieczeniem banku na wypadek nie spłacenia zadłużenia. Z zajętą nieruchomością może bank zrobić co chce.