Problem z wysypianiem się ma coraz większa liczba osób. Nawet, gdy bardzo walczymy o zdrowy i spokojny sen, dla wielu z nas jest on po za zasięgiem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wiele problemów ze snem rodzi się jeszcze za dnia, kiedy stres, problemy i smutek nawarstwiają się i nie dają nam spokojnie żyć. Zadręczamy się, myślimy o wielu problemach, a nasza bezsenność pogłębia się. Z tego względu powinniśmy pozwalać sobie na znacznie dłuższe chwile relaksu w ciągu dnia i szukać sposobu na to, aby się odstresować.
W wielu przypadkach problemów z wysypianiem się można szukać w samym łóżku. Źle dobrany materac może skutecznie uniemożliwić wyspanie się. Problem z ułożeniem się, ciągły ból odczuwany w plecach, rękach, a nawet nogach mogą być przyczyną tego, że materace w naszym domu są źle dobrane i nie zdołamy się na nich wyspać. Z tego względu coraz więcej osób poleca materace dobierane do danej osoby. W takim wyborze bardzo ważne jest, aby określić wagę osoby, która będzie spała na materacu, a także sam styl spania. Inne podłoże będzie potrzebne dla osoby śpiącej na brzuchu, na boku, a inne dla osoby, która najczęściej sypia na plecach. Niewłaściwie dobrany materac może być przyczyną bólu kręgosłupa i stawów, dlatego tak ważne jest, aby na wstępie określić, w jaki sposób sypia dana osoba oraz jaka jest jej masa ciała.
Jeśli jesteśmy pewni, że materac do łózka został dobrany najlepiej jak to możliwe, warto zastanowić się nad innymi czynnikami, które nie pozwalają nam się wyspać. Przede wszystkim, sprawdźmy o której godzinie kładziemy się spać. Jeśli idziemy do łózka bardzo późno, a wstać musimy wcześnie, bardzo prawdopodobne, że nie zdołamy się wyspać. Ponadto, jeśli kładziemy się spać z pełnym brzuchem, nasz organizm większość swojej energii będzie musiał spożytkować na trawienie obfitej kolacji, zamiast pozwolić nam na wypoczynek. Przed pójściem spać warto wziąć prysznic i zrelaksować się, wówczas sen będzie naprawdę przyjemny i spokojny. Nie powinniśmy również zapominać o tym, jak ważne jest dobrze przewietrzone pomieszczenie o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Zanim położymy się spać, warto przewietrzyć cały pokój. Najlepiej na kilka minut otworzyć okno na oścież i wpuścić do mieszkania sporo świeżego powietrza.
Idealnie przygotowany pokój powinien mieć również właściwą temperaturę powietrza, a także odpowiednią wilgotność. Aby sen był spokojny i długi, powinniśmy w sypialni mieć około 18 – 19 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może sprawić, że nie będziemy mogli swobodnie wypoczywać, będziemy się pocić, a noc będzie prawdziwą udręką. Ponadto, jeśli w pokoju powietrze będzie zbyt suche, śluzówka nosa i gardła będzie się nieustannie wysuszać, a co za tym idzie, oddychanie będzie utrudnione. Rano zaś, wstaniemy z katarem i chrypą, co z pewnością negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Warto na kaloryferze powiesić mokry ręcznik, aby podnieść wilgotność w pomieszczeniu i zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.