Wszyscy, którzy kochają sport wiedzą, ile pozytywnej energii daje to hobby. Nie zawsze jednak, aby się nim cieszyć, chcemy korzystać z zewnętrznej siłowni, zajęć grupowych lub wsparcia trenera personalnego. Indywidualne treningi umożliwi nam siłownia w domu – jak ją zaaranżować?
Krok 1: wyznaczenie odpowiedniej przestrzeni
Sport, także ten w uprawiany domowym zaciszu, wymaga odpowiedniej przestrzeni. Chcąc zapewnić sobie swobodę ruchów, zminimalizować ryzyko kontuzji a także – przede wszystkim – wyposażyć domową siłownię w odpowiedni sprzęt, zastanówmy się, czy dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddzielne pomieszczenie, np. poddasze użytkowe lub niezagospodarowany dotychczas pokój. Jeśli nie mamy takiej przestrzeni, warto przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania względem treningów w domowym zaciszu. Być może, zamiast całej gamy urządzeń pozwalających nam uprawiać sport, wystarczy prosta ławka do ćwiczeń, hantle lub steper?
Krok 2: Przygotowanie i ochrona
Gdy wiemy już, w jakim pomieszczeniu będą odbywać się przyszłe treningi, czas na kolejne wyzwanie, jakie stawia przed nami siłownia w domu – odpowiednie zaadaptowanie przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie podłogi, na której ustawimy ciężki sprzęt do ćwiczeń. Na rynku znajdziemy różnej grubości maty w kształcie dużych puzzli, dzięki czemu bez problemu dopasujemy taki podkład do wielkości pomieszczenia. Jeśli nie możemy lub nie chcemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie, warto w inny sposób zadbać o warstwę antypoślizgową, która zapewni stabilność zarówno maszynom, jak i nam samym.
Sprzęt, w jaki wyposażona zostanie nasza domowa siłownia, dobierzmy do naszych preferencji i oczekiwań. Przy mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się wielofunkcyjne ławki, na których możemy wykonać kilka ćwiczeń w różnych wariantach. Niesłabnącą popularnością cieszą się także domowe bieżnie, rowerki stacjonarne czy orbitreki. Wielbiciele treningów siłowych z pewnością docenią obecność gryfów oraz talerzy o różnym obciążeniu, które pomogą im zadbać o pracę nad muskulaturą.
Krok 3: Funkcjonalne dodatki
Posiadając już urządzenia, bez których nasza siłownia w domu nie mogłaby istnieć, warto zwrócić uwagę na kilka detali. Jednym z nich jest sprzęt muzyczny, który warto zainstalować w pomieszczeniu. Nie od dziś wiadomo, że sport i muzyka tworzą zgrany duet pozwalający utrzymać dobre tempo i motywujący do ćwiczeń. Innym pomysłem jest umieszczenie w pomieszczeniu dużego monitora – przyda się, gdy planujemy wykonywać treningi np. w oparciu o instrukcje zamieszczone w sieci.
Praktyczne dodatki to także małe akcesoria do ćwiczeń, z których możemy skorzystać, chcąc urozmaicić treningi wykonywane na dużym sprzęcie. Sklepy sportowe oferują nam prawdziwe bogactwo rozwiązań. Nasza domowa siłownia może zostać wyposażona w różnego rodzaju hantle, piłki do ćwiczeń, skakanki, gumy oporowe czy worek treningowy. Możliwości jest naprawdę wiele, więc bez problemu zaaranżujemy przestrzeń tak, aby spełniała swoją rolę nie gorzej niż zewnętrzne siłownie!