Żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego – nie jest to kwestia wiary czy przekonań ale fakt. Eksperci wieszczą katastroficzne wizje gwałtownego wzrostu temperatur, topnienia lodowców, pożarów lasów, wysychania rzek czy pustynnienia obszaru naszego kraju. I chociaż widok pożarów na drugim końcu świata czy zmian, które dzieją się gdzieś daleko od naszego miejsca zamieszkania często nie wzbudza emocji warto pamiętać o tym, że my również nie jesteśmy do końca bezpieczni – zmiany klimatu już teraz nie oszczędzają naszego kraju. Tym, co powinno martwić nas szczególnie jest coraz mniejsza ilość wody w Polsce. Biorąc pod uwagę państwa europejskie, mamy jedne z najniższych rezerw zasobów wodnych. Problem suszy występuje obecnie w województwie łódzkim a i w innych regionach. Tym bardziej powinniśmy wodę szanować. Warto również wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby na pozyskiwanie wody, które możemy z powodzeniem zastosować w naszym otoczeniu. Możemy z nich skorzystać mieszkając w domu jednorodzinnym lub posiadając własny ogród.
Jak wykorzystać deszcz
Padający deszcz nie musi oznaczać wyłącznie brzydkiej pogody lub pogorszenia warunków atmosferycznych. Może też oznaczać korzyści i zysk w postaci zbierania deszczówki. Deszczówka to woda miękka, kwaśna, bez dodatku magnezu i wapnia. Można ją zbierać na różne sposoby, np. do specjalnych pojemników lub beczek umiejscowionych w ziemi. Zebraną w ten sposób deszczówkę można wykorzystać do podlewania roślin ogrodowych. Kolejny sposób to system rynnowy wykorzystujący wodę opadową z dachu oraz włączenie zbieranej deszczówki do instalacji wodnej naszego domu za pomocą odpowiedniego przyłącza. Pozyskaną w ten sposób wodę wykorzystujemy ma różne sposoby: do prania, zmywania czy w celach sanitarnych jak spłukiwanie toalety, sprzątanie. Innym, chociaz rzadziej wykorzystywanym sposobem jest skierowanie łapanej deszczówki do miejsca gdzie znajduje się mały zbiornik czy łąka kwietna.
Zebrana deszczówka to korzyść nie tylko ekonomiczna (niższe rachunki za wodę) ale również ekologiczna: w ten sposób zwyczajnie zużywamy mniej wody i mniej zasobów naturalnych, które, jak wszyscy wiemy, nie są nieograniczone.
Informacje praktyczne
Zbieranie deszczówki opłaca się również z innego powodu – w wielu miastach i gminach wprowadzane są atrakcyjne programy pozwalające uzyskać dotacje na instalację systemu. Dla przykładu: w Warszawie można otrzymać do 10 tysięcy złotych na wykonanie urządzeń retencyjnych i rozsączających lub małych zbiorników retencyjnych (na przykład oczka wodne). Wnioski o dotacje można składać również w Gdańsku: tam osoby prywatne mogą uzyskać dofinansowanie na poziomie 4 tysięcy złotych a wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie – nawet 10 000 zł. We wspomnianym już łódzkim na budowę małych zbiorników retencyjnych i tworzenie łąk kwietnych przeznaczono aż 4 miliony zł (maks. 5 tysięcy złotych na jedną osobę). W Gdyni dofinansowywana jest budowa tzw. ogrodów deszczowych (ogrody zasilane za pomocą wody opadowej). Podobne wnioski oferują też inne samorządy, np. Wrocław, Bielsko-Biała czy Lublin. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronach internetowych lub dzwoniąc na podany numer telefonu. Warto się pospieszyć ponieważ pula środków przeznaczonych na ten cel jest ograniczona.
Zbieranie deszczówki to nie tylko korzyść w naszym portfelu ale też zysk dla środowiska, w którym żyjemy a więc dla nas wszystkich. Woda jest zbyt cenna aby ją marnować.