Obecnie projektowane i wykonywane budynki coraz częściej wykorzystują nowoczesne i ekologiczne technologie dzięki którym można uzyskać pozytywny wpływ na środowisko i które pozwalają w pełni oszczędzać energię. Takie rozwiązania są już dziś koniecznością a dodatkowo przekładają się na realne oszczędności.
Odpowiednie materiały
Projekt budynku ekologicznego warto rozpocząć od zastosowania nowoczesnych i ekologicznych materiałów. Izolację warto wykonać z materiałów takich jak wełna (mineralna i drzewna), styropian albo celuloza. Materiały te muszą być energooszczędne i w pełni ekologiczne. Konstrukcja budynku ekologicznego charakteryzuje się prostotą i ograniczaniem strat ciepła.
Układ pomieszczeń
Jak realizować projekt ekologicznego budynku? Jednym z ważnych elementów projektu jest właściwe zaplanowanie pomieszczeń. Celem jest jak najlepsze wykorzystanie światła słonecznego i naturalne oświetlenie tych pomieszczeń, w których spędzamy czas najczęściej. Dlatego pomieszczenia takie jak salon, pokój dzienny czy sypialnia powinny być zaplanowane od strony południowej gdzie dochodzi najwięcej światła słonecznego. Takie pomieszczenia są również często oszklone dzięki czemu możemy w nich korzystać z jeszcze większej ilości światła słonecznego. Analogicznie, pomieszczenia w których przebywamy rzadziej mogą być ulokowane w północnej części budynku mieszkalnego. Tutaj możemy ulokowac kuchnię, łazienkę, jadalnię czy pomieszczenia gospodarcze.
Czysta energia
Na koniec kilka słów warto poświęcić instalacjom zapewniającym stały dostęp do czystej energii. Nowoczesny i ekologiczny budynek wykorzystuje nowatorskie rozwiązania takie jak instalacja paneli fotowoltaicznych czerpiących energię z promieni słonecznych i przerabiających ją na energię elektryczną. Oprócz paneli fotowoltaicznych dobrym pomysłem jest montaż nowoczesnej pompy ciepła, która może ogrzewać dom w sposób ekologiczny. Ogrzewanie domu powinno odbywać się przy pomocy ekologicznych materiałów, które nie generują smogu ani zanieczyszczeń.