Mnóstwo ludzi jest zachwyconych pięknem podłóg betonowych. Jedak kiedy mija pierwsza euforia, często pojawia się sceptycyzm co do praktyczności podłóg betonowych, zwłaszcza w środowisku domowym. Wielu właścicieli domów zadaje sobie pytanie: Czy oprócz walorów estetycznych beton jest naprawdę dobrym materiałem na podłogę, z którym mogę żyć przez długie lata?
Czy beton na posadzki sprawdzi się w domu?
Posadzka betonowa to nic innego jak najprostsza forma płyty pod dywanem, płytkami, panelami czy każdą inną podłogą. Wykończenie posadzki żywicą epoksydową lub innym dekoracyjnym akcentem sprawia, że jest to podłoga odpowiednia do eksponowania.
Niektórym beton może wydawać się zimny, ale w rzeczywistości nie jest zimniejszy niż podłoga z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego. Co więcej, możliwe jest ogrzanie podłóg betonowych poprzez umieszczenie w nich promienników grzewczych lub wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego. Można również tak zaprojektować dom, żeby zmaksymalizować ilość światła słonecznego wpadającego przez okna w zimie, umożliwiając podłogom betonowym pochłanianie i promieniowanie ciepła.
Czy betonowe podłogi są trwałe?
Beton na posadzki jest niezwykle wytrzymały. Prawidłowo zamontowana i uszczelniona podłoga dekoracyjna jest również odporna na zarysowania i plamy oraz przetrwa dziesięciolecia.
Najczęstszym zarzutem dotyczącym posadzek betonowych jest możliwość ich pękania. Oczywiście nie każdemu będzie to przeszkadzało, bo jest grono fanów rustykalnego designu, którym podoba się pozostawienie odsłoniętych drobnych, przypadkowych pęknięć.
Czy betonową posadzkę trzeba konserwować?
Chociaż podłogi betonowe są stosunkowo łatwe w utrzymaniu w porównaniu z innymi rodzajami powierzchni podłogowych, nie są one całkowicie bezobsługowe. W większości przypadków na podłogach w mieszkaniu występuje niewielki ruch pieszy, a prosty schemat czyszczenia polegający na sporadycznym zamiataniu i mopowaniu na mokro sprawi, że podłogi betonowe będą wyglądać jak nowe przez wiele lat. Zabezpieczenie posadzek betonowych dobrym środkiem uszczelniającym i warstwą wykończeniową lub woskiem sprawi, że będą one jeszcze bardziej odporne na plamy, chemikalia i ścieranie. W obszarach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia i hole czy korytarze, można ograniczyć konserwację i zużycie, stosując maty podłogowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wejść. Warto także wspomnieć o tym, że beton jest jednym z najbardziej przyjaznych dla zwierząt materiałów.